Ukoliko se dešavaju stalne upale umnjaka, vjerojatno se radi o perikoronitisu, lokaliziranoj upali i infekciji zubnog mesa koja se najčešće se pojavljuje kod umnjaka.
ŠTO JE PERIKORONITIS I KAKO NASTAJE
Zbog nedostatka prostora umnjaci tijekom nicanja, ne mogu potpunosti izrastu. Upravo iz tog razloga umnjaci djelomično izrastu, pa dio krune umnjaka ostaje prekriven zubnim mesom. Upravo taj prostor je mjesto otežanog održavanja dobre oralne higijene. Zbog slabije mogućnosti čišćenja na tom mjestu zaostaje hrana i pojačano se razvijaju bakterije. U takvoj situaciji stvaraju se svi preduvjeti za mogući razvoj infekcije različitog intenziteta i s njom povezane boli.
SIMPTOMI I UZROCI PERIKORONITISA
Simptomi će ovisiti o težini infekcije. Tupa bol, nelagoda u ustima i promjena okusa, što se smatra blagim simptomima, najčešće će nestati nakon par dana, no stalno se pojavljuju tijekom mjeseci.
Kod teških simptoma nerijetko su oticanje, bol pri gutanju, temperatura, gnojenje zubnog mesa, natečenost limfnih čvorova u vratu i takva stanja zahtjeva hitnu reakciju.
Kako smo već naveli uzroci perikoronitisa su lošija ili otežana oralna higijena, ali i stres, trudnoća, kao i infekcija gornjih dišnih putova. Najčešće se pojavljuje kod mlađih ljudi te su jednako zastupljeni kod oba spola.
LIJEČENJE I PREVENCIJA
Stomatolog će dijagnozu postaviti pregledom i gotovo se uvijek u dijagnostički postupak uključuje i rendgenska snimka (ortopana). Liječenje se prije svega svodi na ublažavanje simptoma. Ako su kod pacijenta prisutni blagi simptomi, pomoći će temeljito čišćenje i uklanjanje ostataka hrane. U koliko se ipak razvije infekcija praćena težim simptomima, stomatolog će prepisati adekvatnu antibiotsku terapiju. Važno je naglasiti kako kod težih simptoma treba odmah potražiti savjet stomatologa kako bi se izbjegao rizik od daljnjih komplikacija.
Nakon smirivanja simptoma, bilo bi dobro posavjetovati se sa stomatolog o tome kako spriječile buduće upale. Ukoliko se doista radi o stalnom problemu, s kojim se pacijent susreće više do 3 ili više puta godišnje, a dijagnostikom je utvrđeno kako nema mjesta za potpuni rast umnjaka, stomatolog će preporučiti uklanjanje problematičnog umnjaka.